Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği;

İnsanların gülümsediği anlarda ilk dikkat çeken organlar yüz bölgesi ve bu bölümü süsleyen dişlerimizdir. Bu anlamda sosyal ortamlarda gerçekleşen yeni tanışmalarda ve toplantılarda ve özellikle kendine saygısı, güveni olan kişilerde ağız diş sağlığı bakımı diş estetiği çok öne çıkan çarpıcı bir unsurdur. Gülümseme ile birlikte bütünlük teşkil eden estetik dişler kişinin kariyer, özgüven ve ağız sağlığı ile birlikte çevresindeki kişilere saygısını ifade etmekle birlikte çevreden de saygı ve hayranlık kazanırlar.

Beyazlatma işlemi öncesinde, beyazlatma uygulanacak dişlerde herhangi bir çürük, diş eti çekilmesi, diş eti iltihabı, dişlerde aşınma olmamalıdır. Bu gibi durumlarda önce gerekli tüm tedaviler yapılır daha sonra beyazlatma işlemine geçilir. Beyazlatma işlemi öncesinde renklileşmenin sebebi belirlenmelidir. Hangi tip beyazlatmanın uygulanacağı buna göre seçilir.

Beyazlatma işlemi canlılığını yitirmiş dişlere uygulanır. Dişler daha öncesinde bir travmaya maruz kalmışsa veya kanal tedavisi sonrasında renkleşme meydana gelmişse dişlerin içine jel konulması yöntemiyle beyazlatma sağlanır. İşlem sırasında, %35’lik perhidrol, kanal tedavisi uygulanmış dişe yerleştirilir ve belli periyotlarla değiştirilerek yeterli beyazlık sağlandığında işleme son verilir.

Hekim tarafından dişlere sürülen beyazlatma patının ışık kaynağıyla aktifleştirilmesi sağlanarak beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. Uygulanan jel süperoksol, kostik bir maddedir. Bu yüzden çevre yumuşak dokularda geri dönüşümlü lekelenmeler oluşabilir. Bu durum dikkate alındığında, işleme başlamadan önce dudaklar izole edilir ve dişetleri ışıkla sertleşen özel bir bariyerle örtülür. Normal ışık cihazıyla yapılan beyazlatma işlemlerinde seanslar yaklaşık 30-45 dakika sürer ve sonuç hemen gözlenebilir. Tedavinin süresi dişte hasar meydana getirmeyecek ölçüde hekime ve hastanın istediği beyazlık derecesine bağlıdır. 2 gün arayla yaklaşık 3 seans yapılır.

Işık cihazının lazer olduğu durumlarda ise yaklaşık 1 saat süren seanstan tek seferde sonuç alınır. Beyazlatma işleminin dolgular ve kaplamalar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle elde edilen diş rengine göre yenilenmeleri gerekir. Beyazlatma işlemi zamana ve hastanın alışkanlıklarına bağlı olarak tekrarlanabilen bir işlemdir. Bu nedenle belli aralıklarla yenilenmesi gerekir.

444 78 20